Rinktinės juostos

 • Mūsų tauta nuo senų laikų garsėja įvairiais keramikos, juvelyrikos, kalvystės, medžio ir tekstilės gaminiais bei audiniais. Lietuviškos rinktinės juostos yra laikomos kaip vienas seniausių, tačiau svarbių lietuvių liaudies gaminių. Tai yra unikalus tautinis paveldas, turintis gilią istorinę ir simbolinę prasmę. Šios tradicinės juostos žavi savo raštų, ornamentų įvairove bei spalvų gausa ir yra laikomos mūsų šalies identitetu. Kiekviena smulki detalė juostoje yra prasminga, o ornamentų pagalba užkoduojamos specialios reikšmės. Tokio tipo juostos nėra tik paprasta puošmena, jose atsispindi tautos dvasia, tradicijos bei kultūra, žmonių kūrybiškumas. Nuo seno jos yra laikomos padėkos, laimės, gerumo simboliu. Šis išskirtinis gaminys buvo dėvimas ir naudojamas tiek svarbiuose to metu gyvenimo momentuose, tiek kasdieninėje aplinkoje.

  Šiais laikais tradicinės juostos yra įteikiamos kaip suvenyrai, dovanojamos išskirtinėmis progomis, arba dėvimos kultūriniuose renginiuose. Rinktinių juostų gamybos subtilumai yra perduodami iš kartos į kartą. Jos dažniausiai yra audžiamos profesionalių tautodailininkų, dirbančių pagal to meto senuosius metodus. Įdomus juostų dizainas bei autentiškumas žavi ne tik lietuvius, bet ir užsienio svečius, kurie vertina kokybiškus rankų darbo gaminius, turinčius istoriją.

  Ornamentų, raštų įvairovė bei spalvos

  Rinktinės juostos Lietuvoje buvo paplitusios labiausiai, ypač Suvalkijos bei Dzūkijos regionuose. Jas sudaro įvairūs ornamentai, motyvai bei skirtingi jų komponavimo būdai. Jų gamybai dažniausiai naudojamos audimo staklės bei specifinė audimo technika. Įprastai, tokio tipo juostos yra audžiamos iš naminių vilnonių, medvilninių bei lininių siūlų.
  Šios juostos išsiskiria įspūdingais raštais, ornamentais, kurie suteikia savitumo ir turi svarbią simbolinę prasmę. Jos gali būti skirstomos į penkis regionus: Dzūkijos, Aukštaitijos, Žemaitijos, Suvalkijos bei Mažosios Lietuvos. Kiekviename Lietuvos etnografiniame regione juostų raštai yra skirtingi.

  Rinktinės juostos pasižymėjo gana sudėtinga, dvipuse ornamentika. Jas išskirianti savybė – įvairių spalvų siūlais papuošti galai, kitaip vadinami kutais. Rinktinių juostų audimui įprastai būdavo naudojami tokie ornamentai, kaip eglutė, kryželis, roželė, žvaigždutė, katpėdėlė bei kiti. Tokių juostų koloritas yra įvairus, naudojamos raudona, žalia, geltona, mėlyna, ruda bei balta spalvos, derinamos prie to meto drabužių atspalvių.

  Juostoms yra būdingas reikšmių kodavimas, pasitelkiant ornamentus bei simbolius. Raštai ir ornamentai turėjo svarbią paskirtį ne tik puošti, bet ir suteikti audiniui paslaptingumo. Todėl ant daugelio tautinių juostų galime pamatyti kosmoso, augalijos, gyvūnijos pasaulio įvaizdžius, geometrines figūras, mitologinius elementus, kurie yra stipriai siejami su tais laikais puoselėtomis vertybėmis, pasaulėžiūra bei dvasiniais įsitikinimais.

  Dėvėjimo ir naudojimo būdai

  Įprastai tokio tipo juostos labiausiai tarnavo kaip vyrų bei moterų juosiamoji kasdieninės aprangos dalis bei dekoratyvinė tautinio kostiumo detalė. Jos būdavo naudojamos kaip drabužių dalys, papuošalai ir raiščiai. Moterys jomis juosdavosi ilgus sijonus, kojines, varstydavo liemenes. Tuo tarpu vyrai susijuosdavo marškinius, kelnes, viršutinius drabužius. Iš šių juostų būdavo daromos lauknešėlių bei sėtuvės rankenos, jos naudotos kūdikiui vystyti, lopšiui parišti, taip pat naudotos krikštynose, vestuvėse bei laidotuvių apeigose. Jos plačiai dovanotos vestuvių bei kitų išskirtinių progų metu, vėliau buvo teikiamos kaip auka ar simbolinė dovana svarbiam žmogui. Išaustos juostos taip pat buvo sukamos į kamuoliukus ir padedamos į kraitines skrynias.

  Rinktinės juostos internetu

  Siūlome jums įsigyti aukštos kokybės rinktinių rankų darbo juostų, pagamintų Lietuvoje. Natūralios sudėties tradicinės juostos, austos iš medvilninių siūlų, gali būti naudojamos kaip tautinio kostiumo dalis bei suvenyras ar dovana jūsų brangiam žmogui.

  Jas puošia skirtingos spalvos bei įvairių tipų ornamentai, žavintys unikaliu dizainu. Rinktines juostas, su meile ir dideliu atsidavimu, gamina profesionalūs amatininkai, turintys patirties bei specifinių gamybos žinių, užtikrindami produktų autentiškumą bei kokybę.

  Mūsų elektroninėje parduotuvėje rasite platų asortimentą. Tai laiko patikrinti gaminiai, kurie turi tautinio paveldo sertifikatus, liudijančius apie jų išskirtinumą bei unikalumą. Čia galėsite atrasti rankų darbo produktus, turinčius išliekamąją vertę, istoriją bei gilią simbolinę prasmę. Viskas tam, jog galėtumėte džiaugtis išskirtiniais bei vertingais gaminiais už priimtiną kainą.
  Jums labiausiai patikusius gaminius supakuosime ir pristatysime jums patogiu adresu. Jais galėsite nustebinti tiek draugus, giminaičius, tiek užsienio svečius. Tikime, jog mūsų gaminiai padės geriau pažinti ir puoselėti tautinį paveldą bei tradicijas.

    

 • Naujienlaiškio prenumerata Prenumeruok ir gauk naujus pasiūlymus

  Informacija