Molio gaminiai

  • Kaina 69.99 
    82.00  Sutaupykite 12.01 
  • Molis – ypatinga medžiaga, nuo seno pamėgta lietuvių. Iš jo plūkdavo aslas, užtaisydavo įvairius plyšius, o svarbiausia molio paskirtis – įvairūs molio gaminiai. Kviečiame susipažinti su šia ypatinga medžiaga, jos pritaikomumu bei tuo, kokius gaminius iš jos gamino lietuviai.

    Molio plytos Lietuvoje aptinkamos maždaug nuo 13-ojo amžiaus. Kartu panaudojant medį ir akmenis buvo statomi įvairūs pastatai, maldos namai. Pats molis dažniausiai randamas vietose, kuriose seniau tekėjo upės – vadinamose sąnašose, o upių ir upelių Lietuvoje niekada nestigo. Tad nenuostabu, kad lietuviai atradę ypatingas molio savybes (lipnus, kai minkštas ir kietas, kai išdžiūvęs) jį plačiai ėmė taikyti buityje. Išskirtinio dizaino rankų darbo molio gaminiai tapo plačiai taikomi buityje. Įdomu tai, kad iki XV amžiaus Lietuvoje moliniai indai nebuvo glazūruojami, tačiau jau XVI amžiaus pradžioje keramikos meistrai pradėjo dengti dirbinius glazūra. Ji neleidžia moliui sugerti vandens, padaro dirbinį atsparesniu įbrėžimams.

    Kokie gaminiai iš molio buvo ir dabar yra populiarūs? Patys įvairiausi! Ąsočiai, dubenėliai, puodynės, kokliai, puodeliai, lėkštės. Porceliano ir stiklo gaminiai buvo prabangos prekės, o molis prieinamas visiems, tad molio gaminiai buvo plačiai naudojami buityje. Molis lengvai pasiduoda fantazijai, tad iš jo nagingas meistras gali pagaminti praktiškai bet ką. Molio gaminiai po lipdymo yra džiovinami, tuomet pirmą kartą degami. Po pirmojo degimo gaminys koreguojamas, dažomas, glazūruojamas ir tuomet degamas antrą kartą. Moliniai indai yra patvarūs, itin vertinamas jų atsparumas temperatūros pokyčiams. Čenakinės, įvairios kepimo formos mėgstamos ir šiandien. Be to, moliniuose induose maistas ilgiau išlieka šiltas.

    Atskirai verta paminėti juodąją molio keramiką. Ji dirbinama nuo seniausių dienų. Nuo įprastų molinių indų gamybos proceso ši skiriasi tuo, kad pagamintas indas dedamas į krosnį ir ilgai rūkomas. Po šio proceso paviršius tampa blizgus, juodas. Be to, juodosios molio keramikos gaminiai yra nepralaidūs vandeniui ir be papildomos glazūros. Taip yra todėl, kad mineralai ir oksidai aukštojo temperatūroje įvykdo cheminę reakciją ir pakeičia įprastą molio sandarą. Juodosios molio keramikos indai atrodo itin prabangiai, tad yra geidžiami ir šiuolaikiniame interjere.

    Dar vienas tipas dirbinių, kurie dažnai sutinkami Lietuvoje, kokliai. Jie dažniausiai naudojami šildymo krosnių sienoms formuoti, židinių apdailai. Kokliai būna ne tik kvadratiniai, tačiau ir kitų formų: karūna, lentyna, kolona, juosta. Pavienės koklio plytelės yra mėgstamas suvenyras ar graži dovana net ir neturintiems krosnies. Jos išsiskiria savo ypatingais raštais ir kruopščiu darbu.

    Daug aptarėme apie gaminius, tačiau kas gi yra tas molis? Molis sudarytas iš vandens bei įvairių augalinės ir gyvulinės kilmės mineralų: silicio dioksido, aliuminio oksido arba magnio oksido arba abiejų. Jo sudėtyje taip pat aptinkama nemažai kalio, natrio ir kalcio. Didelis geležies kiekis lemia tamsią molio spalvą – kuo jos daugiau, tuo molis tamsesnis. Molio gaminiai gali turėti ir raudoną atspalvį dėl specifinės mineralų kompozicijos.

    Kodėl vienų molio gaminių kaina itin maža, o kitų aukšta? Viskas priklauso nuo to ar tai rankų darbo gaminys, ar masinės gamybos produktas. Mūsų elektroninėje parduotuvėje parduodami tik autentiški, tautinio paveldo gaminiai arba jų autentiškos replikos. Tokių gaminių paruošimas užtrunka ilgiau nei masinės gamybos

    molio gaminių. Kiek kainuos gaminys lemia ir jo dydis bei paskirtis – suvenyriniai gaminiai įprastai yra pigesni, o skirti naudojimui arba išskirtinio interjero puošybai yra brangesni.

    Jei jus sudomino moliniai gaminiai – įsigykite juos internetu pas mus. Kiekvienas gaminys yra saugiai įpakuojamas, tad jus pasieks puikios būklės.