Šakočiai

  • Lietuviškas šakotis – svarbių švenčių, skoningų dovanų ir lietuviškumo atributas. Manoma, kad į Lietuvą šakočiai atkeliavo XX amžiuje iš Vokietijos (iš čia ir kilęs pavadinimas bankuchenas – vokiškai Baumkuchen – pyragas medis), o pirmieji juos kepti pradėjo vienuoliai. Tad nenuostabu, kad šakočiai pirmiausia asocijuojasi su vestuvėmis, krikštynomis, atlaidais, šventėmis, kurios turi ir didelę religinę reikšmę.

    Kaimiški šakočiai internetu

    Gardus naminis šakotis papuoš kiekvieną stalą. Visų pirma jie išsiskiria savo dydžiu – kuo didesnė proga, tuo aukštesnis šakotis. Dabar nereikia rūpintis, kad šakotis jus pasiektų laiku – šakočiai internetu užsakomi itin paprastai. Pasirinkite norimą šakočio svorį ir dėkite jį į krepšelį. Taip pat šakočiai puikus būdas nudžiuginti kitose valstybėse gyvenančius draugus ar artimuosius vestuvių, krikštynų, sukaktuvių ir kitomis progomis. Įsigytas šakotis ir kiti Jūsų išsirinkti tradiciniai lietuviški gaminiai saugiai pasieks Jūsų namus Lietuvoje arba užsienyje gyvenančius draugus.

    Lietuviško šakočių gamybos procesas

    Lietuviški šakočiai gaminami vos iš kelių, tačiau itin kokybiškų ingredientų: kiaušinių, aukščiausios rūšies miltų, cukraus, sviesto (82% riebumo), grietinės, citrinos ar vanilės. Tešla šakočiams ruošiama ilgiau nei valandą, tuomet ji pilama ant kruopščiai linu padengto volo ir kepama tą volą sukant. Labai svarbus yra tinkamas tešlos tirštumas ir volo sukimo greitis – tik nuo jo priklauso, kokio ilgio ir formos bus šakočio ragai. Prapjovus šakotį galima suskaičiuoti jo sluoksnius. Šakočio kepimas trunka apie 2,5 val. Šiek tiek atvėsęs šakotis atsargiai nuimamas nuo volo ir laikomi vėsioje aplinkoje tol, kol visiškai atvėsta. Šakočiai retai kepami namuose būtent dėl šios sudėtingos gamybos technologijos. Kviečiame mūsų parduotuvėje įsigyti kokybiškus pagal senąsias technologijas gaminamus šakočius iš tautinio paveldo amatininkų rankų!