Janina Blažukienė
-
Janina Blažukienė - sertifikuota Tautinio paveldo produktų A kategorijos amatininkė.
Gaminiai: audiniai, prijuostės, tautinių drabužių elementai ir kt.
Apie amatininkę
Janina Blažukienė – tradicinė amatininkė, puoselėjanti ir populiarinanti senojo audinio audimo amatą. Janina audėjos amatu užsiima nuo 2006 – tų metų, tačiau su šia liaudies meno sritimi susipažino nuo mažens. Iš Aukštaitijos, Radviliškio rajono, kilusi moteris dar vaikystėje sėdėdavo seklyčioje ant mamos kelių ir stebėdavo, kaip ši audžia. „Anksčiau nebūdavo maišų grūdams supilti, todėl juos ausdavo iš storų siūlų. Mama leisdavo šį darbą daryti man. Tik aš nepasiekdavau išminti pakojų, tai mama mindavo, o aš kaišiodavau šaudyklę. Man taip patikdavo!“ – prisiminė audėja.
Visą gyvenimą Janiną lydėjo rankdarbiai. Ji po darbo mokykloje megzdavo, siuvinėdavo marškinėlius savo trims sūnums ir sukneles dukrai. Tautiniais kostiumais ir jų gamyba Janina susidomėjo kuomet ji atvyko gyventi į Suvalkiją, Vilkaviškį. Amatininkė susižavėjo suvalkietiškais tautiniais drabužiais, jie spalvingesni, tam tikra prasme turtingesni, puošnesni. J.Blažukienė įsigijo nedideles stakles, jas pasistatė bute ir ėmė austi prijuostes. Jas tebeaudžia iki šiol, tik retkarčiais imasi juostos ar sijono.
2006 – aisiais moteris pirmą kartą dalyvavo respublikinėje konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas“. Vėliau trejetą kartų regioniniame ture užėmė I vietą, yra pelniusi geriausio Marijampolės apskrities liaudies meistro vardą, metų nominaciją „Geriausias liaudies meistras“. Respublikinėje taikomosios dailės parodoje – konkurse 2018 m. „Iš Džiugo sakmių“ užėmė I vietą. 2015 m. audėjos darbams suteiktas tautinio paveldo sertifikatas.
Janinos austais rūbais puošiasi Vilkaviškio muzikos mokyklos ugdytiniai, Vilkaviškio Kultūros Centro, darželių „Pasaka“, „Buratinas“ ir kitų Lietuvos miestų muzikos mokyklų bei kultūros centrų kolektyvai, vyriausybinių delegacijų nariai, konkurso „Mrs Globe 2020“ („Misis pasaulis 2020“) Lietuvai atstovavusi Gretė Brokienė ir kt.
Janina noriai dalinasi patirtimi, šiuo metu ji subūrusi darnų audėjų kolektyvą. Audimo amato išmokė dukrą, marčią ir kitas vilkaviškietes.
Tautinis kostiumas – unikalus gaminys. Tai ne masinės gamybos produktas. Jis, yra audžiamas, siuvamas, kuriamas, todėl tai užtrunka gana ilgai. Audimas apima senąsias Lietuvių tautos tradicijas, jų suvokimą, ornamentiką, reikia įdėti daug rankų darbo. Tautiniai drabužiai, pasiūti iš rankomis austų audinių, yra daug patvaresni, nesitąso. Be to, visus tautinius kostiumus vertina ekspertai, žiūri, ar raštai, spalvos yra autentiški, atitinka reikalavimus. Tam būtinos žinios, o jų audėjos semiasi iš knygų, interneto, konsultuojasi su liaudies meno žinovais.
1 - 14 iš 14